sobota, 20 kwietnia 2013

MISTRZOWIE KUCHNI- wspólne gotowanie


 Jajko na ścianie, mąka na suficie, a na podłodze pół słoika miodu... przyglądasz się z niedowierzaniem i zastanawiasz, jak te śliczne, małe rączki mogą siać spustoszenie niczym trąba powietrzna. Zanim postanowisz, że "już nigdy więcej wspólnego gotowania!", spójrz szybko w roześmiane oczy Malucha. Widzisz szczęście z nich bijące?! Dla niego wspólne gotowanie jest naprawdę świetną zabawą. Dla Ciebie również może nią być! Wystarczy tylko trochę się przygotować.
 Pierwszą wspólną kulinarną przygodę warto zaplanować na dzień wolny od pracy. Skupimy się wtedy na naszym Pomocniku a bałagan panujący w kuchni nas nie zdenerwuje.  Zanim przystąpimy do pracy, ustalmy zasady, które bezwzględnie obowiązywać będą podczas wspólnego kucharzenia
KUCHENNE BHP:
1) zawsze przed gotowaniem myjemy starannie i dokładnie ręce oraz produkty spożywcze 
2) jeżeli stół, przy którym zamierzamy wyczarować kulinarne cuda jest wysoki, podstawmy Dziecku stabilny stołek
3) porozmawiajmy z Małym-Wielkim Kucharzem o niebezpieczeństwach czających się w kuchni (rozgrzany piekarnik, ostre narzędzia itp.)
4) wszelkie zagrażające naszemu Szczęściu przedmioty (gorące naczynia, noże) usuńmy z zasięgu małych, ciekawskich rąk
5) urządzenia elektryczne wyłączajmy z kontaktu natychmiast po użyciu


 Znajdźmy przepis, który pozwoli nam w łatwy i szybki sposób wyczarować coś pysznego. Pamiętajmy, że nasz Szkrab szybko się nudzi i o wiele przyjemniejsze będzie dla niego przygotowanie naleśników ( i zjedzenie ich później!) niż upieczenie kaczki z jabłkami. Warto jest przygotować listę zakupów i pójść razem po brakujące składniki ( niech Dziecko spróbuje zapamiętać kilka pozycji z naszej listy- to świetne ćwiczenie wspomagające rozwój pamięci i koncentracji).
 Pozwólmy naszemu dzielnemu Pomocnikowi odmierzać mąkę, cukier, wbijać jajko (uwaga na skorupki, które lubią znaleźć się w cieście) i mieszać ciasto. Głośno chwalmy za każdą wykonaną czynność. To buduje poczucie pewności siebie i chęć podejmowania wyzwań. 
 Wspólne gotowanie i spożywanie posiłków to doskonały sposób na niejadka- samodzielnie przygotowane kulinarne cuda o wiele lepiej smakują! Gotując z Dzieckiem możemy zaszczepić w Nim zasady zdrowego odżywiania.
 Rozbijanie, ugniatanie, wałkowanie,krojenie wspiera rozwój sprawności manualnej naszego Szczęścia. Dzięki kuchennym eksperymentom poznaje świat wszystkimi zmysłami i rozbudza swoją kreatywność.
 Czas spędzony wspólnie w kuchni sprzyja nawiązywaniu bliskich więzi między członkami rodziny i czerpania  radości ze wspólnego spędzania czasu. 
Wspólne gotowanie naprawdę może być świetną zabawą! Pozwólmy tylko na to. 













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz